Liepos 21, 2018
200 tūkst. eurų – tokią sumą jums gali sutaupyti nekilnojamojo turto (NT) brokeris. Taip pat jis jus atkalbės nuo pirkinio, jei pajaus, kad jūsų sprendimą lemia emocija, o ne racionalumas, apskaičiuos, kiek jūsų būstas kainuos po kelerių metų, jei reikia, padės derėtis su bankais dėl paskolos ir susigaudyti šūsnyje įsigijimo dokumentų, o jei namą ar butą parduodate, pasirūpins, kad sandėrio suma būtų didesnė nei tikėjotės.
Mitus apie tai, kad NT brokeriai lupa iš klientų pinigus ir pasirūpina tik būsto nuotraukų talpinimu internete, griauna ir tikrąją tokio darbo specifiką atskleidžia NT agentūros „Capital“ brokeris Mantas Mikočiūnas. Negana to, jis Lietuvoje pirmasis pradėjo taikyti amerikietišką NT brokerių darbo metodą, kuris mūsų šalyje pamažu įsivažiuoja.
„NT brokeris – nebe specialybė, tai verslas. Kokios apimties veiklas jis vykdys, priklauso nuo paties brokerio – gali viską daryti pats, netgi braižyti 3D būsto modelius ir vizualizacijas, tačiau gali suformuoti specialistų komandą ir rūpintis jos įgūdžių tobulinimu bei augimu“, – teigė NT brokeriu jau septynerius metus dirbantis M.Mikočiūnas.
Darbo modelį parsivežė iš JAV
M.Mikočiūnas prieš metus dalyvavo didžiausios pasaulyje NT agentūros „Keller Williams“, kuri JAV veikia jau apie 30 metų ir turi 107 tūkst. brokerių, konferencijoje, kur ir išmoko aukštesnio lygio NT brokerio darbo modelio. JAV brokeriavimas yra matuojamas 7 lygiais, tačiau Lietuvoje šiuo metu būna pasiekiamas daugiausiai 2-3 lygmuo. Pasak M.Mikočiūno, pasiekti JAV NT brokerių lygį lietuviams trukdo konservatyvus mąstymas.
„Lietuvoje kai kurie žmonės vis dar mano, kad geriausia visus darbus atlikti pačiam ir, jei tik įmanoma, nesikreipti į specialistus. JAV priešingai – gyventojai įsitikinę, kad jei tik yra galimybė kokio nors darbo nedaryti pačiam, jo ir nedarys, nes jiems jų laikas yra brangiausias. Amerikiečiai mano, kad kiekvieną užduotį turi atlikti specialistai, nes tik jie garantuoja kokybę, padeda sutaupyti laiko ir netgi pinigų – juk mėgėjo darbą gali tekti perdaryti“, – pasakojo M.Mikočiūnas.
Tiesa, Lietuvoje globaliai mąsto ir ne visi dirbantieji NT srityje. Dažnas įsivaizduoja, kad kai brokeris turi tiek klientų, kad dienotvarkė užsipildo minučių tikslumu, jau ir yra karjeros viršūnė. Sumanesni brokeriai pasisamdo vieną ir kelis asistentus. Tačiau remiantis amerikietišku darbo modeliu į brokerio darbą galima žiūrėti kaip į asmeninio verslo kūrimą ir gerokai padidinti standartinės darbo dienos rėmus. Be to, su komanda dirbantis brokeris smarkiai praplečia ir paslaugų spektrą, kuris sukuria daugiau vertės klientui.
„Mano komandoje šiuo metu yra 7 žmonės, vieni atlieka tik techninį darbą, kiti ieško naujų klientų ir dirba su esamais. Labai svarbu atskirti dirbančius su parduodančiais būstą ir su perkančiais būstą klientais. Aš pats taip pat tiesiogiai bendrauju su klientais, vedu derybas. Mano žmonės netrukus turės savus asistentus, džiaugiuosi tuo, kaip jie auga“, – paaiškino M.Mikočiūnas.

Brokerių žinių bagažas – nuo finansų iki dizaino
Dažnam kyla klausimas – kodėl tuomet tokį aukštą lygį pasiekę brokeriai nesteigia savo įmonių ir kokia nauda yra juos po savo sparnu glaudžiančioms NT agentūroms? M.Mikočiūnas visą procesą palygina su greitojo maisto restoranų, viešbučių ar kitokios franšizės įsigijimu – tai, kad gauni verslo schemą, nereiškia, kad veikla pati savaime bus sėkminga, nes vis tiek reikės rasti ir apmokyti personalą, pasiekti ir išlaikyti klientus. Tiesa, turint gerą personalą verslas vis tiek gali strigti, jeigu nebus geros valdymo sistemos, mokymų ir technologijų.
NT srityje agentūros gauna komisinius mokesčius iš brokerių. Tuo tarpu brokeriams yra naudingas gerą reputaciją turinčios agentūros užnugaris ir darbo kultūra – jos sukaupta personalo valdymo, klientų aptarnavimo patirtis, organizuojami mokymai, turima įranga, duomenų bazė, marketingo priemonės. Kai kiekviena pusė kuo kokybiškiau atlieka savo darbą ir bendras rezultatas atitinka lūkesčius.
M.Mikočiūnas atskleidė, ir iš ko susideda NT brokerių atlygis. Tie, kurie parduoda klientų būstą, dažniausiai gauna dalį nuo sandėrio sumos. Jeigu klientas būstą perka, NT brokerio užduotis – nusiderėti mažesnę kainą, o jo atlygis dažniausiai skaičiuojamas nuo nuderėtos sumos, kai kuriais atvejais – ir nuo pirkinio sumos. Tiesa, M.Mikočiūnas pridūrė, kad, nors brokerio atlygis skaičiuojamas nuo įvykdyto sandorio, į jo darbus įeina ir kitokios funkcijos
„Daugiausiai man teko nusiderėti nuo 2,3 mln. litų iki 1,6 mln. litų. Profesionalūs NT brokeriai turi psichologinių, rinkodaros žinių, išmano ne tik NT rinką, bet ir bankų veiklą, įžvelgia galimus naujo būsto dizaino sprendimus. Tad brokeris ne tik sutaupo kliento pinigų, pasiekdamas geresnį pirkimo ar pardavimo rezultatą, bet ir sutaupo laiko tvarkant įvairius dokumentus, renkant duomenis apie būstą, tarpininkauja bendraujant su notarais, bankais ir kitomis įstaigomis“, – kalbėjo M.Mikočiūnas.
Lietuvoje – apie 550 sertifikuotų NT brokerių
NT brokerio darbą M.Mikočiūnas palygino su advokato specialybe. Pasak jo, teismo procesas įvyksta bet kokiu atveju – tiek pasisamdžius advokatą, tiek be jo pagalbos. Tačiau su advokatu baigtis dažniausiai būna palankesnė klientui.
Šiuo metu Lietuvoje yra apie 550 NT brokerių, kuriems pažymėjimus yra išdavusi Lietuvos nekilnojamojo turto agentūrų asociacija. M.Mikočiūnas patarė visuomet pasitikrinti, ar brokeris, su kuriuo ketinate pradėti dirbti, turi tokį pažymėjimą – taip klientai išvengs neprofesionalų ir nepateks į nemalonias situacijas, kurios vėliau visuomenėje tampa folkloru. Taip pat rekomenduojama pasidomėti, kokie yra brokerio profesiniai pasiekimai ir NT agentūros patikimumas.
Dar vienas svarbus patarimas – leisti brokeriui, kaip ir kiekvienam profesionalui, dirbti savo darbą – patarti, leisti laisvai dalyvauti derybose ir pristatyti jūsų turtą kaip savo, nes tikras profesionalas atidirbs jūsų jam sumokėtą mokestį ir uždirbs jums pinigų iš jūsų paties nekilnojamojo turto.